כנסת וממשל, חדשות, מרחבי האתר

רק 1.5% מהתיקים שנפתחו במח"ש בשנת 2020 הסתיימו בכתב אישום

מנתונים שפרסמה המחלקה לחקירות שוטרים עולה כי בשנה החולפת חלה עלייה של 24% במספר התיקים שנפתחו בעקבות תלונות על שוטרים. מרבית התיקים שנפתחו היו בחודשים אוקטובר ונובמבר
מח"ש, ארכיון

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, פרסמה מקבץ של מידע ונתונים סטטיסטיים ראשוניים אודות פעילות המחלקה בשנת 2020, מהם עולה כי חלה עלייה של 24 אחוזים בפתיחת התיקים לעומת שנת 2019, אולם מתוך אלפי התיקים שנפתחו רק 64 הסתיימו בכתב אישום רק 1.5 אחוזים מהתיקים.

מהנתונים עולה כי בשנת נפתחו 4,082 תיקים בשלוחות החקירה השונות ברחבי הארץ. מדובר בגידול של כ-24% בשיעור התיקים שנפתחו לעומת שנת 2019. עלייה מתונה לעומת שנת 2019, נרשמה בחודשים מרץ ומאי עד אוגוסט, ועליה משמעותית נרשמה בחודשים אוקטובר-נובמבר 2020, כך שהממוצע השנתי עומד על 24%, כאמור לעיל.

בחלק מן התיקים כבר התקבלו החלטות על ידי פרקליטות מח"ש וחלקם עדיין נמצאים בשלב עיון וקבלת החלטה. הגם שיש גידול בכמות התיקים, לטענת מח"ש, אין משמעות הדבר (בהכרח) שהטיפול בכל התיקים הינו בסמכות מח"ש. כידוע, מח"ש מוסמכת לטפל בתיקים שעניינם עבירות פליליות המבוצעות על ידי אנשי משטרה, שהעונש בגינן הוא שנת מאסר ומעלה, לכן פרקליטות מח"ש בוחנת כל תיק ותקבל החלטה באשר לייעודו, בהתאם לתהליך העבודה.

בשנת 2020 טיפלה פרקליטות מח"ש הן בתיקים שנפתחו בשנת 2020 והן בתיקים שנפתחו בשנים קודם לכן – בעיקר בשנת 2019. בשנה זו הוגשו בפועל 64 כתבי אישום (לעומת 66 ב-2019), ו-30 תיקים נוספים הסתיימו בהסדרים מותנים (לעומת 32 ב-2019).

בנוסף, העבירה מח"ש למחלקת משמעת במשטרת ישראל, בליווי הנחיה מחייבת על הגשת הליך משמעתי, 29 תיקים בעבירות של "שימוש בכוח שלא כדין על ידי שוטרים" (לעומת 22 תיקים ב-2019). יצוין, כי רק בעבירות "שימוש בכוח שלא כדין על יד שוטרים" מוסמכת מח"ש להורות למחלקת משמעת להגיש הליך משמעתי. ביתר העבירות, מוסמכת מח"ש להמליץ למחלקת משמעת להעמיד לדין איש משטרה בגין עבירות משמעתיות, או להמליץ על בחינה משמעתית אחרת, אולם מח"ש אינה מוסמכת להורות למחלקת משמעת על הגשת הליך משמעתי.

לצד פעילותה השוטפת לאכיפת החוק בהתאם לסמכויותיה, פעלה מח"ש בשנת 2020 לקידום ערכים של אחידות ושקיפות בעבודתה. כך פורסמו ועודכנו שלוש הנחיות משנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים) הנוגעות לנושאי הליבה בהם עוסקת מח"ש: מדיניות התביעה בתיקי חקירה בהם חשוד בביצוע עבירה כלפי שוטר מתלונן על שימוש בכוח מצד שוטר ("אישורי שפיטה"), מדיניות פתיחה בחקירה והעמדה לדין בתיקי שימוש בכוח שלא כדין על ידי שוטרים ומעשים מגונים, מעשים של הטרדה מינית והתנכלות, או מעשי עבירה מתאימים אחרים – קווי התיחום שבין אכיפה פלילית לאכיפה משמעתית.

כמו כן, גובש נוהל עבודה בנושא דיווחי כזב של שוטרים, העוסק בין היתר בקווי התיחום שבין אכיפה פלילית לאכיפה משמעתית שצפוי לעבור תיקוף בתוך שנה מיום הטמעתו.

לצד כל אלה, בשנת 2020 שמה מח"ש דגש על שיפור השירות לאזרח. בין היתר, השיקה מח"ש מוקד טלפוני חדש – 2906*, שמאז עלייתו לאוויר בנובמבר 2020 מפגין רמת שירות טובה מאוד, וכן נקטה צעדים נוספים להנגשת עבודת המחלקה לציבור הרחב, באמצעות העלאת טופס מקוון להגשת תלונה בעברית, ולאחרונה גם עלה טופס מקוון להגשת תלונה בשפה הערבית.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות