פלילים, מדריך

השעיה נגד חברי כנסת שמתנהלים נגדם הליכים פליליים – מאמר מאת עו"ד רוני ברוש

נבחרי ציבור אמורים לשקף את הרצון שלנו לאיך ייראה הממשל במדינה המתוקנת שבה אנו חיים. אחת מן הסוגיות החשובות באשר לכשירותם של חברי כנסת לכהן היא כיצד לפעול במקרה שהורשעו בעבירה פלילית. חוק יסוד הכנסת מבחין במעמדו של חבר כנסת בשני שלבים של ההליך המשפטי נגדו: שלב ההרשעה, והשלב שלאחר מתן פסק דין.
עו"ד רוני ברוש מסביר על תהליך השעיה של ח"כ המואשם בפלילים - אילוסטרציה
צילום: envato

משרד עו"ד רוני ברוש מתמחה במשפט פלילי וליווי מקצועי מתחילת ההליך ועד לפסק דין.

השעיה של חבר כנסת מכהונתו מתבצעת לאחר מתן פסק דין והרשעתו בעבירה פלילית. ההשעיה עשויה להישאר בתוקפה עד גמר ההליכים המשפטיים – כלומר כל עוד גזר הדין אינו סופי ועומד בפני ערעור. ההיגיון העומד מאחורי הוראת החוק ברור:
על חבר הכנסת שהורשע בפלילים עשוי להיות מוטל עונש שימנע (על-פי חוק) את המשך חברותו בכנסת, ולכן יש להפסיק את כהונתו מיד לאחר מתן פסק הדין. מצד שני, יש להשאיר מקום להחזירו לכהונתו במקרה שיזוכה מאשמתו בערכאה גבוהה יותר, או במקרה שהעונש שיוטל עליו בגין אותה עברה לא ימנע את המשך כהונתו בכנסת.

מהי השעיה?

סעיפים קטנים 42א – ו42ב העוסקים בהשעיה ובשלילת כהונת חברי כנסת התווספו לסעיף 42 של חוק יסוד. השעיה פירושה הפסקה זמנית של כהונה בכנסת. כדי שמצבת החברים בפרלמנט לא תחסר, המועמד הבא ברשימה המפלגתית שלו מחליף את חבר הכנסת המושעה.
לדוגמת מקרה זה ניתן לראות את פסק דין מדינת ישראל נ' ח"כ מרדכי, שאכן, כמה ימים לאחר שהושעה ח"כ מרדכי מכהונתו, הושבע במקומו כחבר כנסת ד"ר יחיאל לסרי מרשימת מפלגת המרכז. והיה ויחליט ח"כ מרדכי לשוב (אם יתקיים ערעור שבסופו לא יוחמר גזר הדין הנוכחי, שאינו מונע את המשך כהונתו) – יתפטר לסרי מכהונתו ויפנה לו את מקומו.

לעומת זאת שלילה בשונה מהשעיה, היא:

הוראת חוק המבקשת לשלול בתנאים מסוימים את כהונתו של חבר כנסת מכהן, תוך כדי הניסיון למצוא את המאזן בין כמה עקרונות חשובים מאד במשטר דמוקרטי. מצד אחד קיימת התפיסה של חבר כנסת כנבחר ציבור; ככזה, המשך כהונתו לאחר שהורשע בעבירה פלילית עשוי לפגוע ביוקרת בית המחוקקים ולצמצמם את אמון הציבור בכנסת. מצד שני, קיים העיקרון של שמירה על רצון הבוחר, שהוא מיסודות המשטר הדמוקרטי. כלומר, פסילתו של מי שנבחר על-ידי האזרחים (למרות שבשיטת הבחירות הנוכחית חבר הכנסת הבודד אינו נבחר ישירות אלא בתיווכן של רשימות מפלגתיות), עשויה לפגוע ברצון הבוחרים.
סעיף 42א הוא שמכריע היכן להציב את נקודת האיזון בין שני העקרונות הללו. ניכר כי ההכרעה אינה פשוטה – דבר המשתקף בשינויים שחלו במשך הזמן בתנאים שבעטיים כהונתו של חבר כנסת נשללת ממנו.

מדוע חשוב ליווי מקצועי של מומחה בעריכת דין לענייני פלילים?

רק ליווי של משרד עורכי דין מוסמך מנוסה בתחום ובנישה הספציפית הזאת, יכול לסייע לכם לעבור את ההליך הפלילי בצורה רגועה ושקטה יותר. ברור לגמרי שהליך פלילי הוא אף פעם לא דבר נעים לעבור, על אחת כמה וכמה כאשר אתם עובדי ציבור ופרנסתכם עומדת גם על כף המאזניים במהלך ניהול תיק רגיש שכזה.
משרד עו"ד רוני ברוש הוא בעל וותק של שנים וניסיון בעריכת דין בתחום הפליליים ובקיא בהתנהלות מול כל הגורמים הרלוונטיים במערכת המשפט והחינוך. איתכם במהלך כל התהליך ועד פסק דין
ב-1995 תוקן סעיף החוק, כך שתחילה נשלל שיקול הדעת שניתן לחברי הכנסת על-פי הנוסח הקודם של סעיף החוק, והסעיף שתוקן מורה על שלילה אוטומטית. כמו כן נמחקה הדרישה לעונש של לפחות שנת מאסר בפועל ונוסף תנאי חדש, והוא שבית המשפט יודיע מראש שיש עם העבירה קלון. לאחר התיקון קיימות אם כן כיום שתי דרישות, אשר רק בהתקיים שתיהן החוק מורה כי כהונת חבר כנסת תיפסק בצורה אוטומטית: דרישה אחת היא כי יש עם העברה קלון ושנייה היא שעל חבר הכנסת הוטל עונש מאסר בפועל (משך התקופה אינו משנה).

כיום, מונחת על שולחן הכנסת הצעת חוק המבקשת להפחית עוד יותר את התנאים לשלילת הכהונה. במאי 2001 העבירה ועדת הכנסת את הצעת החוק של ח"כ יוסי כץ וח"כ ענת מאור לקריאה ראשונה. על-פי הצעת חוק זו יתוקן פעם נוספת סעיף 42א לחוק יסוד: הכנסת כך שדי שבית המשפט יכריז כי ח"כ הורשע בעברה שיש עִמה קלון בכדי שיהיה אפשר לשלול את כהונתו; כלומר, כהונתו תישלל גם אם לא הוטל עליו כלל עונש מאסר בפועל. הנימוק העיקרי בעד הסרת תנאי המאסר בפועל נעוץ בעובדה כי פעמים רבות נמנע בית המפשט מלהטיל מאסר בפועל בשל נסיבות אישיות של הנאשם – מצב בריאותי, נזק ציבורי כבד שכבר נגרם, תרומה ציבורית. עם זאת, העובדה שפסק דין מראה כי בית המשפט התחשב בנסיבות כאשר גזר את הדין אינה מקלה מחומרת העבירה, בייחוד כאשר מדובר בנבחר ציבור.
לכל שאלה, ייעוץ או בקשה נוספת- יש לפנות אלינו- משרד עו"ד רוני ברוש, מתמחה בעריכת דין פלילי וליווי משפטי מקצועי ואישי

מאמרים נוספים מאת עו"ד ברוש:

 

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות