שב"ס

ימשיכו להשתחרר מוקדם

ועדת הפנים אישרה לשר לבט"פ להאריך את צו תקן הכליאה בשלושה חודשים בלבד, ודורשת להגיש הצעת חוק שתבחין בין אסירים מסוכנים לשאינם כאלה, לצורך שחרור מנהלי

יו"ר ועדת הפנים מיקי חיימוביץ:
הוועדה תמיד תזכור שמדובר באנשים, אבל אי אפשר רק בגלל שהשטח תוסס, ומצפה שיורידו את תקן הכליאה, לשחרר אסירים מסוכנים
ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ' האריכה את צו בתי הסוהר, תקן כליאה, בשלושה חודשים בלבד, ולא בחצי שנה כבקשת השר לביטחון פנים. במהלך שלושת החודשים האלה דורשת הוועדה מהמשרד לביטחון פנים להגיש הצעת חוק שתאפשר להבחין בין אסירים שיש בשחרורם סיכון לציבור, לאסירים שאינם מסוכנים.
מנגנון השחרור המנהלי, שמשמעותו היא שחרור מוקדם ממאסר, נקבע כדי להתגבר על הצפיפות בבתי הסוהר. תקופת השחרור המנהלי המרבי תלויה במשך המאסר שנגזר על האסיר, והיא קבועה בחוק. לדוגמה, אסיר שנשפט למאסר שנה, יוכל להשתחרר 12 שבועות לפני המועד.
על פי דיווח שמסרה לוועדה יוכי גנסין, היועצת המשפטית של שב"ס, ב-2019 שוחררו בשחרור מנהלי קרוב ל-9000 איש, מתוכם 1680 בעלי מסוכנות גבוהה בתחום עבריינות מין, אלימות במשפחה ואלימות חמורה, ו-2176 אסירים ביטחוניים, מתוכם 70% שעברו עבירות של סיכון חיי אדם ועבירות נגד בטחון המדינה.
יו"ר הוועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ': "אני מבינה שלא נעים לאסיר שמצפה לשחרור מוקדים לשמוע שהשנה, בגלל ששוחררו 800 אסירים בתקופת הקורונה, מספר האסירים אינו מגיע לתקן הכליאה, ולכן הוא לא ישוחרר מוקדם, כפי שציפה. אבל אנשים אלו עברו עבירות. השחרור המנהלי לא היה צריך בכלל להיות, ואסירים אמורים למלא את מכסת העונש. הוועדה תמיד תזכור שמדובר באנשים, אבל אי אפשר רק בגלל שהשטח תוסס, ומצפה שיורידו את תקן הכליאה, להוריד את התקן. תפקידנו לדאוג שהמצב בבתי הכלא ישתנה, ובשביל זה נקיים דיונים שמטרתם להביא שינוי. לעת עתה נקצה למשרד לבט"פ 3 חודשים להכין את הצעת החוק שתאפשר להבחין בין אסירים מסוכנים, שאיננו רוצים לתת להם שחרור מוקדם, לאסירים שאין בשחרורם סיכון לציבור".
ח"כ סעיד אלחרומי: "אנו רגילים לגרירת רגליים. אני מבקש להוריד את תקן הכליאה מ14,000 ל-13,500, כשמחריגים עברייני מין. 60% מהאסירים לא מסוכנים"
ד"ר חגית לרנאו, הסנגוריה הציבורית: "אם מורידים את תקן הכליאה, אז לא מחר בבוקר משתחררים אסירים". יוכי גנסין, יועמ"ש שב"ס: "את מטעה. אם מורידים את התקן, משתחררים מאות אסירים כבר השבוע". ד"ר לרנאו: "אתם אמרתם שאתם מעריכים שתוך שבועיים-שלושה מספר האסירים שוב יעלה על 14,000, ואז שוב ישחררו אסירים. יש בכלא מצב מאד קשה של חוסר ודאות. אסיר חושב שצריך להשתחרר ומתחיל 'טוטו כליאה'".
ח"ג ג'אבר עסאקלה: "התנאים בכלא תת אנושיים. אי אפשר לחכות 7 שנים לבינוי של כלא חדש. הממשלה מקבלת החלטות סיפוח, ולכן אנחנו מצפים שהצפיפות תגבר. לכן צריך להוריד את תקן הכליאה".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות