שב"ס, חדשות

האם גורם לא מוסמך קבע להפקיע עבודות שירות ולשלוח עבריין למאסר?

בית המשפט המחוזי בחיפה הורה על דיון מחודש בעניינו של עבריין שהורשע ונידון לעבודות שירות, לאחר שבשב"ס החליטו כי בשל שינוי נסיבות יש להכניסו למאסר
הארכת מעצר
אילוסטרציה shutterstock

האם גורם לא מוסמך בשב"ס החליט להפקיע עבודות שירות לאדם שהורשע, כשהמשמעות היא שליחתו לבית סוהר? בית המשפט המחוזי בחיפה דן בנושא בעקבות עתירה שהוגשה על ידי עו"ד שלומי בלומנפלד, וקבע כי הנושא יוחזר לבחינה נוספת בשירות בתי הסוהר. "שב"ס ישקול את כל הנתונים שבפניו ולהחליט האם לשנות את החלטתו הקודמת או להותירה בעינה", כתב נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, רון שפירא בפסק הדין.

העתירה הוגשה בעקבות החלטה שהתקבלה בשירות בתי הסוהר להפקיע עבודות שירות שנגזרו על אדם שהורשע בשל נסיבות חדשות. המשמעות היא כי במקום עבודות שירות, ירצה העבריין עונש מאסר בפועל. לטענת עו"ד בלומנפלד, כפי שעוה מהעתירה, בשב"ס לא שקלו את הנסיבות לפי הצורך ובנוסף, מי שהחליט על הפקעת עבודות השירות הינו גורם שאינו מוסמך לכך.

עו"ד שלומי בלומנפלד

"מי שהגיע להחלטת ההפקעה היא סג"ד אורית רבינוביץ, שהיא לא גורם מוסמך להגיע להחלטה כזו", אמר עו"ד בלומנפלד במהלך דיון בבית המשפט. "אני סבור שהממונה אכן לא שקל את הנסיבות החדשות. הפסיכולוג כותב שהעותר עבר שינוי מהותי, שינוי המעיד על כך שהיום הוא מבין את הדברים בצורה יותר מעמיקה, טובה ונכונה. אני סבור שזו חוות דעת של גורם מקצועי, אף אחד לא טען שהיא לא נכונה או שניתנה באופן לא ראוי, פשוט התעלמו ממנה".

מנגד, בא כוח המדינה טען כי למעשה, העותר ראה שלא הצליח לחזור לעבודות השרות, לא באמצעות הממונה ולא באמצעות העתירה שהגיש, ובחר לעשות בדרכו שלו מעין מעקף ולהציג לכאורה נסיבה חדשה. "ניתנו לעותר", אמר בא כוח המדינה, "די והותר הזדמנויות על ידי הממונה ודנו בעניינו ארוכות, להגיב ושוב לעכב את עבודות השרות, דומה שהעותר יעשה כל שביכולתו להגיע לעבודות השרות, דבר שניתן לו והוא נמנע מלהשכיר ולנצל הזדמנות זו".

נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט שפירא, הורה להחזיר את הנושא שוב לשב"ס לבחינה אצל הגורם שהורה על הפסקת עבודות השרות. "אני מורה כי עניינו של העותר יוחזר לשב"ס, כאשר עניינו יובא לבחינה אצל הגורם שהחליט על הפסקת עבודות השרות, שהוא הגורם המוסמך לבחון את הבקשה, לשקול את כל הנתונים שבפניו ולהחליט האם לשנות את החלטתו הקודמת או להותירה בעינה".

__________________________

לצפייה ודירוג כבוד השופט רון שפירא

_________________________

 

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות