מגזר ערבי, צבא

מח״ש: השוטר שירה באיאד אל-חלאק יועמד לדין בכפוף לשימוע

לאחר בדיקת האירוע נמצא כי שוטר מג"ב שירה למוות בצעיר, בעל צרכים מיוחדים, בכניסה לעיר העתיקה יואשם בעבירה של המתה בקלות דעת; תיק החקירה נגד מפקדו נגנז
תמונתו של איאד אל-חלאק בכניסה למח"ש. צילום: פלאש 90.

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש), על דעת המשנה לפרקליט המדינה (עניינים פליליים), הודיעה לבאי-כוחו של שוטר מג"ב, החשוד בגרימת מותו של איאד אל-חלאק המנוח, כי נשקלת העמדתו לדין בעבירה של המתה בקלות דעת, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו. ההחלטה התקבלה לאחר חקירה יסודית ומקיפה של האירוע, ולאחר בחינת מכלול נסיבות העניין. הודעה נמסרה לבני משפחת המנוח בפגישה שנערכה עימם.
‪ ‬
במסגרת פעולות החקירה שביצעו חוקרי מח"ש בסמוך לאחר האירוע, תושאלו עדים ונתפסו מצלמות האבטחה הרלוונטיות לכל מרחב התרחשות האירוע, לרבות המצלמות המוצבות ברחוב בו אירע המרדף אחר המנוח. אירוע הירי בוצע בתוך מתחם השייך לעיריית ירושלים ומנוהל ע"י חברת ניקיון פרטית, שהמצלמות הקיימות בו לא היו מחוברות לחשמל (הניתוק מהחשמל התרחש יום לפני האירוע על ידי אחד מעובדי המקום), ולכן אין תיעוד לאירוע הירי עצמו בתוך המתחם.

מכתב החשדות עולה כי בשעות הבוקר המוקדמת של ה-30 במאי השנה, עשה אל-חלאק את דרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה, כשהוא עוטה על פניו מסיכה כירורגית וכפפות חד פעמיות. שני שוטרים ששהו אותה עת בעמדה בשער השבטים הבחינו אל-חלאק שעמד בסמוך לפתח עמדת מג"ב בשער האריות.

מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של אל-חלאק, בן 31 עם צרכים מיוחדים, עוררו את חשדם של השוטרים אשר חשדו כי מדובר במחבל. השוטרים עקבו אחריו והתחילו לצעוד לכיוונו, תוך שהוא ממשיך בהתנהגות שנחזתה בעיניהם כחשודה. לאור האמור, הכריז אחד השוטרים ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה, והשוטרים החלו במרדף אחר אל-חלאק, תוך שהם קוראים לעברו בעברית ובערבית לעצור ולהזדהות.

השוטר החשוד ומפקדו הצטרפו למרדף, ובמהלכו קרא המפקד אל הצעיר בעברית "עצור", "עצור או שאני יורה". אל-חלאק לא עצר והמשיך במנוסתו. בתגובה, תוך כדי המרדף, המפקד ירה שני כדורים מאקדחו לעבר רגליו, אשר לא פגעו בו. אל-חלאק המשיך במנוסתו. מספר שניות אחר כך, פנה אל-חלאק למתחם שבו היו באותה עת שלושה אנשים מלבד המנוח: עובד המקום, עובד ווקף ואישה נוספת שהכירה את איאד.

השוטר, החשוד ומפקדו נכנסו אף הם למתחם, כך עולה מפרטי הבדיקה, או אז הבחין החשוד אל-חלאק בפינת המתחם, וביצע לעברו ירי וזאת למרות שמפקדו צעק לעברו "חדל" עובר לירי הראשון. כתוצאה מהירי הראשון נפגע אל-חלאק בחלק התחתון של בטנו ונפל ארצה. מיד לאחר הירי הראשון המפקד צעק בשנית "חדל".

בשלב זה נכנסו שוטרים נוספים למתחם, והשוטר החשוד צעק לעבר אל-חלאק בעברית "אל תזוז". במקביל, אחד השוטרים שאל אותו בערבית "איפה האקדח", אל-חלאק הפצוע התרומם והצביע לעבר האישה שהכיר ומלמל דבר מה. בתגובה לכך פנה השוטר לאישה ושאל אותה בערבית "איפה האקדח?", והיא השיבה לו 'איזה אקדח?'. בשלב זה, ביצע השוטר החשוד ירי נוסף לעבר אל-חלאק.

ההחלטה לשקול להעמיד לדין את השוטר היורה בחשד להמתה בקלות דעתו, כך לפי הודעת מח"ש, התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות, נסיבות ביצוע הירי וניתוח מעמיק של ההיבטים המשפטיים של האירוע. בין היתר, אומרים במח"ש, "נבחנו מכלול נסיבות האירוע, לרבות העובדה שהמנוח לא היווה כל סכנה לשוטרים ולאזרחים שהיו במקום, שהשוטר ביצע ירי שלא בהתאם לפקודות המשטרתיות, המוכרות לו היטב, ולא נקט בחלופות מידתיות יותר שעמדו לרשותו. מנגד, נלקחה בחשבון גם העובדה שהשוטר ביצע את הירי לאחר שהתעורר חשד כי מדובר במחבל, כאמור, ואת העובדה כי הירי בוצע תוך כדי פעילות מבצעית בגזרה מורכבת".

בתיק זה נחקר באזהרה גם מפקדו של השוטר החשוד. לאחר בחינת מכלול נסיבות האירוע הוחלט לגנוז את התיק בעניינו, שכן לא גובשה עבירה פלילית בהתנהלותו.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות