סמים, חדשות, מדריך

אי הפללה רחוקה מלגליזציה

אם אתם מחזיקים קצת מריחואנה לשימוש עצמי בבית, וכמובן שאינכם סוחרים או מגדלים, האם אתם נחשבים לעבריינים?

אנשים נורמטיביים רבים מחזיקים בביתם מעט מריחואנה בשביל להירגע בסוף היום, עולה השאלה האם הם נחשבים לעבריינים בעיני החוק? חלקינו יגידו שברור שהם לא עבריינים, אחרים יחשבו כי החזקת מריחואנה לשימוש עצמי היא חוקית ורק הסחר או הגידול אסורים. אז מה נכון?

התשובה היא שכל כל מי שמחזיק מריחואנה גם אם עשירית הגרם, וגם אם רק בשביל לעשן בראש כל חודש הוא עבריין על פי חוק.

על פי פקודת הסמים המסוכנים אסור להחזיק כל סם המצוי ברשימה הסמים המסוכנים לרבות מריחואנה ובכל כמות שהיא. למרות שמדובר בעבירה הקלה ביותר מבין עבירות הסמים, גם החזקה לשימוש עצמי צפויה לענישה כבדה העומדת על 3 שנות מאסר לכל היותר.

עו"ד אמיר ברכה

יחד עם זאת, כדאי לציין כי בימינו נדירים המקרים בהם מוטל העונש המרבי על מורשעים, ולעיתים קרובות מסתפק בית המשפט בענישה קלה בהרבה, כגון עבודות לתועלת הציבור ובפרט אם מדובר בעבירה ראשונה.

במקרים רבים תחליט מחלקת התביעות המשטרתית שלא להגיש בכלל כתב אישום, ולסגור את התיק תחת ההגדרה "נסיבות העניין אינן מצדיקות העמדה לדין". ואולם, כנגד החשוד בעבירה עדיין יישאר רישום פלילי במחשבי המשטרה, בו יוכלו לעיין גורמי ביטחון, משפט ואכיפה בנסיבות שונות.

יש לשים לב, אי הפללה איננה אישור או הסדרה של הקנביס (לגליזציה), אלא רק הפיכת העבירה לעבירת ברירת קנס (עבירה מנהלית ולא עבירה פלילית).

חשוב גם לשים לב לכמות הסם. סם שנמצא ברשותו של אדם ייחשב כנועד לשימוש עצמי אם לא יעלה על הכמות שלהלן:

קנבוס (מריחואנה, גראס) – 15 גרם, שרף של קנבוס (חשיש) – 15 גרם, אופיום – 2 גרם, לס”ד – 3 יחידות, מתדון – 0.15 גרם, פתידין – 1 גרם נטו, מתאפמטאמין – 0.2 גרם נטו ולגבי קוקאין, הרואין, מורפין ומשרת אופיום עד 0.3 גרם לשימוש עצמי.

_________________________________________

עו”ד אמיר ברכה

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות