טורים אישיים, מגזין, סמים

שימוש בסמים בישראל – מה אומר החוק ומה משפיע על חומרת התיק?

עו"ד נדב גרינולד במאמר חשוב על עבירות הסמים בישראל ומה עלו להשפיע על התיק בו אתם חשודים
תפיסת סמים בדרום. צילום: משטרת ישראל

השימוש בסמים אינו חוקי במדינת ישראל – כך גם הסחר, התיווך, ההפצה, ההחזקה והייבוא שלהם. המחוקק מבדיל בין עבירות הסמים השונות, שכן קיים הבדל בענישה של מי שנתפס מעשן מריחואנה, לבין מי שנתפס עם 300 גרם מריחואנה בביתו. החוק אמנם רואה בחומרה החזקה של כמות גדולה של סמים, אולם על הפרקליטות והמשטרה להוכיח שהתקיימה עבירת סחר וזו כבר משימה שעורך הדין יהפוך ללא פשוטה.

אכן קיים הבדל בחוק מבחינת הענישה בין שימוש בסמים מסוכנים, עפ"י פקודת הסמים המסוכנים שעונשו עד שלוש שנות מאסר, לבין סחר בסמים מסוכנים – שם החוק גוזר עונש של עד עשרים שנות מאסר. עבירה חמורה אף יותר היא שידול קטין לשימוש בסמים, שעונשה מגיע לעד עשרים וחמש שנות מאסר.

עו"ד נדב גרינולד. צילום פרטי

ישנם מספר גורמים שעלולים להשפיע על התיק בו אתם חשודים:

חומר הראיות שנאסף

כולל עדויות של אלה הטוענים, כי רכשו מכם סמים והעבירו לכם דבר מה בתמורה ובין היתר, גם העדות שלכם.

סוג הסם המסוכן

אמנם החוק, שלא כמו החברה, אינו מבדיל בין "סמים קלים" ל"סמים קשים", אבל כן ניתן לראות ענישה שונה בין סוחרי המריחואנה לבין סוחרי האקסטזי או ההרואין.

כמות הסם שנתפס

בישראל קיימות הגדרות שונות לכמויות וסוגי הסמים השונים, כך שמכמות מסוימת – הדבר עלול להיחשב ל"החזקה שלא לצורך שימוש עצמי", אבל גם סעיף זה עדיף בכמה מונים על סעיף של "סחר".

חקירה פלילית

החקירה בדרך כלל מתבצעת בשלב הראשוני. ברוב המקרים, כאשר מדובר על פשיטה של המשטרה, הדבר יעשה ללא כל התרעה. שוטרים יגיעו לפתח ביתכם, יכנסו פנימה ויחרימו כל מה שנראה להם לנכון, ואף יקחו אתכם לחקירה. תיאור זה אולי מלחיץ, אבל זו האמת ועדיף להבין ולהפנים, כמה שיותר מהר, שכרגע אתם מצויים בתחילתו של הליך פלילי.

• באם אתם חשודים, יקריאו לכם את זכויותיכם – אין יותר מידי מהן אבל השימוש בהן הוא חשוב. הזכות הראשונה היא האפשרות לשמור על שתיקה ולא לומר שום דבר שמפליל אתכם. הזכות השנייה והחשובה יותר היא הזכות להתייעץ עם עו"ד פלילי.

בכל הנוגע לעבירות פליליות, השימוש המוקדם יותר בעורך דין פלילי הוא קריטי. ככל שעורך הדין יהיה מעורב בשלבים הראשונים של החקירה, כך ייטב, שכן הוא יכיר את התיק ואת חומר הראיות מההתחלה וחשוב מכך, יוכל לייעץ לכם מה לומר ומה לא.

זכרו, החוקר המשטרתי אינו תמים או נחמד שלא יודע דבר ו"רק מנסה לברר", אלא איש מקצוע שמטרתו לחלץ מכם מה שירצה לשמוע.


לאתר של עו"ד נדב גרינולד

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות