חדשות

נוטריון מאבד רישיונו כי פעל בניגוד לדין כשהחתים קשישה בבית החולים

התליית רישיון וקנס לנוטריון שהחתים אישה מבוגרת על הצהרה בבית חולים ללא קבלת אישור רפואי על מצבה ניתן על ידי היחידה לדין משמעתי במשרד המשפטים
חותמת נוטריון

בדיון שהתקיים לאחרונה בבית הדין המשמעתי, הוחלט כי נוטריון אשר החתים אישה מבוגרת על הצהרה בעודה בבית החולים, פעל שלא כדין. המקרה העלה מספר קשיים ועבירות משמעת שביצע הנוטריון. הראשון והבולט מבניהם הוא, כי על פי התקנות היה עליו לקבל אישור רפואי, כי החותמת כשירה משפטית לביצוע הפעולה (צלולה ולא תחת השפעת תרופות וכדומה), אך במקרה זה הנוטריון לא ביקש ולא קיבל אישור רפואי כאמור, ובכל זאת החתים את האישה על המסמך. בנוסף לכך, המסמך עליו החתים הנוטריון את האישה המאושפזת הוכתר בכותרת "הצהרה", בעוד בפועל דובר היה בצוואה, דבר שהיה מנוגד לרצונה של האישה.

פעולותיו אלה של הנוטריון נבדקו על ידי היחידה לדין משמעתי, אשר החליטה כי יש מקום להגיש נגדו קובלנה משמעתית. בעקבות זאת, ביקש הנוטריון להגיע להסדר טיעון. בהסדר הוחלט כי הנוטריון ישלם קנס בסך 7500 שקלים וכן התליית רישיונו ל-70 ימים, החל מה-20 ביוני 2020. יחד עם זאת, בעת הדיון בבית הדין המשמעתי ועל אף הסדר הטיעון, ביקש הנוטריון לקזז את ימי הקורונה מהימים שניתנו להתליית רישיונו. התביעה התנגדה בתוקף בטענה כי נסיבות התקופה (משבר הקורונה) גולמו זה מכבר בהסדר הטיעון שגובש. עוד נטען, כי העבירה של החתמת אדם שנמצא בבית חולים על מסמך נוטריוני, ללא אישור רפואי, היא בין עבירות המשמעת החמורות שישנן.

היחידה לדין משמעתי במשרד המשפטים ממונה על אכיפת הדין המשמעתי בעניינם של בעלי המקצועות, שההסדרה והפיקוח על פעילותם הינה בהסדרת ופיקוח משרד המשפטים: נוטריונים, שמאי מקרקעין, חוקרים פרטיים, מתווכים ורואי חשבון. היחידה החלה את פעילותה באוגוסט 2014, במטרה לרכז במקום אחד את הטיפול המשמעתי בכל בעלי מקצועות אלה, על מנת ליצור אחידות בנושאים משיקים, להתוות מדיניות משותפת ולשפר את השירות הניתן לציבור.

עו"ד נוי חסון גורדון, תובעת משמעתית וממונה על היחידה לדין משמעתי: "עם קבלת התלונה והפניה לנוטריון לשם קבלת עמדתנו הוא הביע חרטה מיד. הוא ציין כי הייתה לו היכרות מוקדמת עם הגברת אותה החתים על ההצהרה וכי לא היה לו אינטרס אישי בביצוע הפעולות. אנחנו מרוצים מתוצאות ההסדר – הצלחנו להעביר מסר כי אין מדובר בחובות טכניות בלבד המוטלות על הנוטריון כי אם בחובות משמעותיות שיש להקפיד עליהן. הסדר הטיעון מגלם את האיזון בין חומרת העבירות ובין ההודאה של הנוטריון בעבירה, החרטה העמוקה שהביע והעדר העבר המשמעתי שלו. כמו כן, ניתן משקל לתקופת הקורונה שפגעה רבות בסדרי העבודה של הנוטריון ועל בסיס זה נקבע פרק הזמן של התליית הרישיון בפועל".

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות