חדשות, מרחבי האתר, פלילים

"הפר את האמון": קצין משטרה הורשע בלקיחת שוחד מבעלי עסקים באילת

שוטר במשטרת אילת נאשם שדרש וקיבל כספים מבעלי עסקים בעיר אילת ובתמורה לכך פעל במסגרת תפקידו על מנת לעזור להם בדרכים שונות, כאשר במעשיו פעל בניגוד עניינים ומעל באמון הציבור. הוא הורשע בארבעה סעיפים וזוכה מאחד
משטרת ישראל אופנוע שוטר משטרה תנועה
ארכיון, צילום: משטרת ישראל

שופט בית משפט המחוזי בבאר שבע, אהרון משניות, הרשיע את פקד מקס אדרי ממשטרת אילת, בעבירות של קבלת שוחד מבעלי עסקים בעיר וזיכה אותו מעבירות של הפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט.

בשנים 2009-2013 שירת אדרי בתפקיד קצין אבטחה ורישוי עסקים, המופקד על מתן אישורים משטרתיים להפעלת בתי עסק. זאת כחלק מתהליך קבלת רישיון מהעירייה, וכן היה אחראי על מתן אישורים משטרתיים לקיום אירועים תחת כיפת השמים. כתב האישום תיאר מערכות יחסים "שוחדיות" ודרישות שוחד מצדו של הנאשם, עת היה קצין רישוי עסקים ואבטחה בעיר אילת, כלפי בעלי עסקים ובעלי חברות בעיר אילת, עליהם היה אחראי כגורם מאשר ומבקר.

הנאשם דרש וקיבל כספים מבעלי עסקים בעיר אילת. ובתמורה לכך פעל הנאשם במסגרת תפקידו בדרכים שונות על מנת לעזור לאותם בעלי עסקים ולמקורביהם בהתאם לבקשותיהם, כאשר במעשיו פעל בניגוד עניינים לחובותיו כשוטר ומעל באמון הציבור.

השוטר אף הגדיל לעשות ובאחד המקרים אף דאג ליצור סיטואציה של התערבות משטרתית והסלמתה כנגד נותן השוחד באישום השני, כאשר במקביל הוא יצר מצג כלפי נותן השוחד לפיו הוא מסייע לו לפתור את הבעיה.

משטרת ישראל אופנוע שוטר משטרה תנועה
למצולם אין קשר לידיעה. ארכיון: משטרת ישראל

עוד נטען כי אדרי פעל עבור מקורביו וניצל את מעמדו ותפקידו כשוטר על מנת לסייע להם ולכן הואשם גם בעבירות מרמה והפרת אמונים. הנאשם הציע למגיש התלונה שיבטל את התלונה שהגיש נגדו במח"ש ובתמורה יסייע לו בשילוב חברת האבטחה שלו בעבודות שונות בעיר אילת, ובשל כך יוחסה לנאשם עבירה של שיבוש מהלכי משפט.

כאמור, בסיכומו של דבר, השופט משניות הרשיע אותו בארבעה אישומי שוחד וזיכה אותו מעבירות של שיבוש הליכי משפט והפרת אמונים, כאשר הוא מדגיש בהכרעת הדין: "עובד הציבור צריך להיות מודע לכך שהמתת ניתנת לו בקשר למילוי תפקידו, כלומר: שהיא לא ניתנה לו, ולא הייתה ניתנת לו, כאדם פרטי, אילולא היה נושא באותו תפקיד.

"בעצם, המודעות הנדרשת מלוקח השוחד מתייחסת לכוונה של נותן השוחד: זוהי כוונה לתת מתת לעובד הציבור בעד פעולה הקשורה בתפקידו. במודעות לכוונת הנותן טמונה השחיתות של הלוקח. מודעות זאת נלמדת בדרך-כלל מנסיבות המקרה. היא מתבססת על חזקה שבעובדה, הנובעת מניסיון החיים, כי מתת לעובד הציבור מאת אדם הנמצא עמו בקשר רשמי, ניתנת בעד פעולה הקשורה לתפקידו.

"מכאן נובעת גם חזקה שבעובדה (הניתנת, כמובן, לסתירה) כי עובד הציבור הלוקח מתת כזאת מודע לכך שהמתת ניתנת לו בעד פעולה הקשורה בתפקידו. מודעות זאת יכולה להתבטא, לפי סעיף 20(ג)(1) לחוק העונשין, גם בעצימת עיניים מצד עובד הציבור", כתב משניות בהכרעת הדין.

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות