חדשות, מגזין, פשיעה חמורה

משפט זדורוב: מהי ראייה פורנזית והאם באמת קל להרשיע בעזרתה?

משפטו של רומן זדורוב העלה על הנס את המושג "ראיות פורנזיות". מה אומר המושג, מהיכן הוא בא, מה הוא כולל והאם זו באמת הדרך הטובה ביותר להרשיע בן אדם בפלילים?
רומן זדורוב

משפטו של רומן זדורוב שוב מגיע לרגעי הכרעה, הפעם על רקע הבקשה שלו להשתחרר עד למשפט החוזר בעניינו. ואולם, בית המשפט דחה את הבקשה וזדורוב יישאר במעצר.

הוויכוח סביב אשמתו של זדורוב, לא פסקה אפילו לא לרגע אחד מהיום בו נעצר, אז בחודש דצמבר 2006 בעוון רצח הנערה תאיר ראדה ז"ל. למרות הודאותיו בפני חוקרי המשטרה ואף שיחזור, היו מי שפיקפקו במהימנות ההודאה וטענו כי הראיות הפורנזיות לא מתיישבות עם עדותו של הנאשם זדורוב.

ובכן – מה הן בכלל ראיות פורנזיות שכל כך חשובות במשפט הפלילי?  המילה "פורנזי" לקוחה מהמילה הרומית "פורום", שם התקיימו המשפטים ברומא העתיקה. ראיות פורנזיות הן למעשה, ראיות מדעיות, פיזיות, המשמשות לפענוח פשעים.

הראיות הפורנזיות נאספות בשטח על ידי אנשי זיהוי פלילי ומובאות בהמשך כמוצגים בפני בית המשפט – על מנת להקל בצורה דרמטית על תהליך הפללת חשוד.

נעלים ברצח תאיר ראדה – אתר האמת היום

למשטרה יש מגוון של אמצעים טכנולוגיים שבאמצעותן ניתן לקבוע האם ראיה מסוימת היא ראיה עובדתית מוצקה. בשל אופיין האובייקטיבי והחד-משמעי של הראיות הפורנזיות – הן אלה שיכולות לשנות את התמונה בין ספק להרשעה. בדוגמאות לראיות כאלה ניתן למנות בדיקת DNA, טביעות אצבע, עקבות נעליים, עקבות דם ועוד.

כזכור, מאותו הרגע בו הוחלט לקיים משפט חוזר לזדורוב – לפני כחודשיים, הייתה הפרקליטות צריכה להכריע האם היא הולכת על זה או פשוט מוותרת, מה שיביא לשחרורו של זדורוב – 11 שנה לאחר שנכנס לכלא.

ראיות פורנזיות במשפט הפלילי

  • טביעת אצבע
  • דגימת DNA
  • נוזלי גוף
  • סיבים
  • שרידי שיער
  • עקבות נעליים
  • חפצים

פרקליט המדינה עו"ד עמית איסמן, מינה צוות בעלי ניסיון רב בניהול תיקי פשע חמור ותיקי רצח. הם נדרשו לבחון את כלל הראיות בתיק ולגבש מסקנה עבור איסמן. המסקנה כידוע, הייתה לערוך משפט חוזר שכן לדבריהם – יש סיכוי גבוה להרשעה.

בין היתר, בחן הצוות את זירת הרצח, את הממצאים הפתולוגיים, את חוות הדעת של המומחים במהלך המשפט, את הודאותיו של זדורוב ואת העדויות השונות בתיק.

ואולם, בית המשפט עצמו אפשר את קיום המשפט החוזר בגין עדות חדשה בראיות הפורנזיות – לכאורה, שהובילו להרשעתו. על פי חוות הדעת שהציג עורך דינו של זדורוב, עו"ד ירום הלוי, העקבה המפורסמת מתא השירותים בו התבצע הרצח, איננה שייכת לזדורוב או למי שנכחו בזירת הרצח לאחר גילוי המעשה.

בנוסף, על פי פרסומים, הודתה הפרקליטות כי נפלה טעות באחת מחוות הדעת שהוגשו מטעם המכון לרפואה משפטית במהלך המשפט. כך התברר כי בתא השירותים הסמוך לתא שבו בוצע הרצח, התגלה כתם דם של המנוחה על מתקן נייר הטואלט, בניגוד למה שנאמר מלכתחילה בחוות הדעת, כי אותו כתם דם נמצא בתא שבו התקיים הרצח.

כתמי הדם, טביעת הנעל וכן שערות שהיו בתא הרצח – הן הן אותן ראיות פורנזיות שהיו אמורות להצביע על העבריין, אך ככל שעבר הזמן – ראיות אלה התבררו רק כמבלבלות יותר.

מעבדה פורנזית

הראיות הפורנזיות, ככל שהן הכרחיות וטובות להרשעה, יכולות גם להיות בעיתיות. בשנים האחרונות נשמעו לא אחת ביקורות על משקלן, והטענה היא שגם חלק מהראיות פורנזיות ניתנות לפרשנות ומשכך – הן אינן חד משמעיות.

על פי עורך הדין אסף דוק, "מרבית הראיות הפורנזיות הן דגימות DNA שנאספות בזירה ואשר יכולות ללמד על מעורבות אדם בפשע, גם שנים לאחר שנתפס. אף כי מדובר בראיה מדעית שניטלה באמצעים משוכללים ונבדקה במעבדה, בית המשפט נוקט בזהירות יתר כדי להסתמך עליה בהרשעה, במיוחד אם היא הראיה היחידה. השופטת ארבל קבעה [ע”פ 149/12] כי אין מניעה להרשיע אדם על סמך ראיית DNA, אולם יש לשמור הרשעה כזו רק למקרים יוצאי דופן".

דוק מוסיף כי "גם טביעת אצבע היא ראיה נסיבתית פורנזית והיא נתפסת כאמינה ביותר. השופטת בייניש ציינה [4471/03] כי הימצאות טביעות אצבעותיו של המערער על חפץ נייח ששימש לביצוע העבירה קושרת אותו לביצועה. כלומר ברגע שטביעת האצבע של אדם נמצאה על חפץ הקשור לאירוע, חובת ההוכחה עוברת אליו. אם הנאשם לא מספק הסבר הגיוני מטעמו, הרי שאפשר להרשיעו על סמך טביעת האצבע".


הסתבכת בעבר בפלילים? בחן את האפשרות למחוק את הרישום באמצעות השאלון

שלב 1 מתוך 6

  • רישום פלילי נקי מהווה לעתים תנאי סף לחברות במוסדות יוקרתיים או תנאי קבלה לתחומי עיסוק נחשקים. לעיתים אפילו חקירה סתמית במשטרה המתבררת לבסוף כלא קשורה אלינו, עלולה להסתיים בתיעוד אשר עשוי להשפיע על עתידנו החברתי והמקצועי ובלא מעט מקרים גם על תדמיתנו האישית.


מחפשים עו"ד פלילי?

סניגור פלילי – עו"ד מיכאל כרמל

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות