חדשות, מגזין

דו"ח עומסי העבודה של השופטים: תביעות כספיות ופלילים בראש רשימת התיקים גוזלי הזמן

במחקר השתתפו 676 שופטים, המהווים 87% מכלל השופטים בישראל. 77% מהם דיווחו כי מוטל עליהם עומס לא מידתי, ו-56% סיפרו כי קשה להם לאזן את חיי העבודה עם חייהם הפרטיים
Supreme court justice Uzi Vogelman arrives for a court in the appeal against the dismissal of Judge Ronit Poznansky Katz from her position as a Judge, October 31, 2018. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** הליך משמעתי בית משפט עליון עוזבת שופטת בית משפט עליון עתירה רונית פוזננסקי כץ עוזי פוגלמן

ממחקר מקיף של מערכת בתי המשפט שערכה גלי אביב, נחשפים פרטים על העומסים של שופטי בתי המשפט בישראל בכלל התחומים – מאזרחי, תעבורה, נוער וכמובן פלילים.

במחקר השתתפו 676 שופטים, המהווים 87% מכלל השופטים בישראל. 77% מהם דיווחו כי מוטל עליהם עומס לא מידתי, ו-56% סיפרו כי קשה להם לאזן את חיי העבודה עם חייהם הפרטיים.

כך למשל, מתייחס המחקר לזמני הטיפול בתיקי בתי המשפט לתעבורה, תיקים המתייחסים למגוון עבירות, החל מעבירות חניה הגוררות תשלום קנס בלבד ועד עבירות חמורות כגון גרימת מוות בכבישים. על פי הממצאים בסקטור זה, זמן השיפוט הממוצע בעבירת "גרימת מוות ברשלנות" על מהמחקר הקודם במעל 14 שעות ועד לכדי יותר מ-25 שעות. מספר התיקים שנסגרו ב-2019 בתיקים אלו עמד על 94. בתיקים של תאונות דרכים במעבר ברמזור אדום עומד זמן הטיפול הממוצע כל מעל שעתיים. 87 תיקים כאלה נסגרו בשנת 2019.

עוד באותו נושא:

צועקים “אנחנו קורסים” אבל לא באמת בודקים למה

כמות התיקים הגבוהה ביותר שנסגרה בבתי המשפט לתעבורה היו בנושא "בקשה לפסילה עד תום ההליכים", כאשר ב-2019 נסגרו 3,726 תיקים שכאלה.

על פי התפלגות העוגה של יום העבודה השיפוטי של שופטי תעבורה נודע כי רוב הזמן (55%) מוקדש לשמיעת דיונים. אחר כך כתיבה (24%) ובמקום השלישי עבודה שיפוטית שאינה קשורה בתיקים (13%).

המחקר בדק גם נושאים נוספים ותיקים בכלל הערכאות. כך למשל, חלה עלייה של מעל 63 שעות בתיקים פליליים המיוחסים לפשעים חמורים. 148 שעות לתיק בממוצע, כאשר בשנת 2019 נסגרו 274 תיקים. "התביעה הייצוגית" היא גוזלת הזמן השני הגדול מבחינת שופטים על מעל 45 שעות לתיק בממוצע. במקום השלישי – תביעות כספיות אזרחיות עם מעל 36 שעות.

עומס העבודה השיפוטית הוא נושא שמעסיק רבות את מערכת בתי המשפט בישראל ואת רשויות השלטון האחרות. הקלת עומס העבודה השיפוטית הכרחית לצורך הבטחת זכויות אדם בסיסיות ל"צרכני" מערכת המשפט, ובהן זכות הגישה לערכאות, הזכות למשפט הוגן, והגנה מפני עינוי דין אשר בא לידי ביטוי בהתמשכות ההליכים המשפטיים. הקלת העומס נחוצה גם לשם הבטחת תנאי העבודה של השופטים וצוותי העזר. לא אחת נזכר עומס העבודה המשמעותי המוטל על שופטי ישראל, בפרט בהשוואה לעומס העבודה השיפוטית במערכות משפט מקבילות בעולם.

מחלקת המחקר של הרשות השופטת ערכה את מדד העומס אשר נועד לאמוד וליתן משקל כמותי לעומס העבודה השיפוטית המוטל על השופטות, השופטים, הרשמות והרשמים בבתי המשפט בישראל. מדד זה, אשר נערך לראשונה במערכת המשפט בישראל בשיטה של מדידת זמנים בזמן אמת, נוצר תוך שכלול וטיוב תוצרי מחקר קודם שנערך בשנת 2013. זאת, במטרה לשקף בצורה המהימנה והמדויקת ביותר את עומס העבודה השיפוטית. בכך, מיועד מחקר זה לשמש את ראשי המערכת לצורכי תקינה ואיוש של שופטים, רשמים וצוותי העזר לשופטים במערכת, לצורכי השוואת עומסים בין בתי המשפט והעברת תיקים, לקביעת הצורך במבני בתי משפט עתידיים וגודלם, ואף לסייע בקביעת תכניות העבודה ברמת בית המשפט והמחוז.


קיבלת דוח תנועה? בחן את הסיכויים לבטלו

שלב 1 מתוך 7

  • בוקר אחד אתם מקבלים דואר רשום ממשטרת ישראל ובו מודיעים לכם כי צולמתם על ידי מצלמת מהירות וחוץ מהקנס הכבד "זכיתם" גם בנקודות שעלולות לסכן את רישיון הנהיגה שלכם.

    בדקו את סיכויי ביטול הדו"ח והנקודות:


מחפשים עו"ד פלילי?

עו"ד ניר אלטמן

שתף את הכתבה ב:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
אתר החדשות המשפטיות plili.net עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר office@plili.net/plilinew

צרו איתנו קשר בנוגע לכתבה:

    נגישות